Which supplements help you lose fat?

Fat loss is driven by a calorie deficit, and no supplement creates one. Hitting your protein target helps with fullness and muscle retention, and protein powder is the lowest-calorie way to do it. Fat burners haven’t been shown to have a meaningful effect.

What helps, what doesn’t?

Priority
  • Protein powder (if needed)

    Target: 1.6–2.2 g protein per kg of body weight

    In a calorie deficit, hitting your protein target helps limit muscle loss and keeps you full. If food falls short, powder is the lowest-calorie way to get there.

    Protein calculator
Optional
  • Caffeine

    Can slightly reduce fatigue and appetite. The active ingredient in most fat burners is caffeine anyway; coffee does the same job.

  • Creatine

    3–5 g a day

    Helps you keep your strength while dieting. It doesn't block fat loss; the 1–2 kg it adds on the scale is water in muscle.

Skip
  • Fat burners (thermogenics)

    Haven't been shown to cause meaningful fat loss without a calorie deficit.

  • L-carnitine and CLA

    Their effect on fat loss in healthy people has been either very small or inconsistent.

Lowest price per kilogram

We divide the pack price by its weight, so a bigger tub often comes out cheaper. Only products in stock with a known pack weight are listed, one per brand. A green badge means the price really dropped against our own 30-day price history.

  1. Sports Fuel Anabolic Whey Matrix - 5kg
    Sports Fuel5 kgSold by bodybuildingwarehouse.co.uk
    £8.00/kg
    £39.99 per pack
    Go to store
  2. The Bulk Protein Company Vegan Protein - 4kg
    The Bulk Protein Company4 kgSold by bodybuildingwarehouse.co.uk
    £10.00/kg
    £39.99 per pack
    Go to store
  3. Warrior Serious Protein - 4.5kg - Chocolate Milkshake
    Warrior4.5 kgSold by bodybuildingwarehouse.co.uk
    £11.11/kg
    £49.99 per pack
    Go to store
  4. Soya Protein Isolate - 5kg
    Bulk5 kgLowest in 30 days
    £11.80/kg
    £58.99 per pack
    Go to store
  5. £28.00/kg
    £55.99 per pack
    Go to store
  6. £29.99/kg
    £29.99 per pack
    Go to store

From 259 eligible products, each brand’s lowest price per kg.

Frequently asked questions

Do fat burners work?

They haven't been shown to cause meaningful fat loss without a calorie deficit. In most of those with any effect, the active ingredient is caffeine.

Should I use protein powder on a diet?

If you can't hit your protein target from food, yes: it's a low-calorie protein source and helps with fullness. If you can, you don't need it.

Does L-carnitine burn fat?

In healthy people its effect on fat loss has been either very small or inconsistent.

We only store your theme and cookie choice on your device. Our visitor count is cookie-free and identifies no one. If advertising cookies are ever added, we will respect this choice. Cookie Policy