Which supplements help you gain weight?
What drives weight gain is a calorie surplus. If you can't eat enough, a mass gainer is convenient; mixing a carbohydrate powder with protein powder is often cheaper. Creatine supports muscle gain.
What helps, what doesn’t?
Mass gainer or carb powder (if needed)
Closes the calorie gap when food alone isn't enough. A gainer is a ready-made mix; a carb powder (cream of rice, maltodextrin) plus protein powder usually does the same for less.
Creatine monohydrate
3–5 g a daySupports muscle gain. The water stored in muscle in the first weeks usually shows up as 2–4 lb on the scale.
Protein powder
Adds protein to the surplus if you're not using a gainer or your protein target falls short.
BCAAs and EAAs
Don't close a calorie or protein gap; the same money buys more protein powder or food.
Lowest price per pound
We divide the pack price by its weight, so a bigger tub often comes out cheaper. Only products in stock with a known pack weight are listed, one per brand. A green badge means the price really dropped against our own 30-day price history.
Mass gainers
All mass gainers- Mutant Mass - Whole Food Based Gainer - 15lbMutant15 lbSold by bodybuilding.comLowest in 30 daysGo to store$5.33/lb$79.99 per pack
- Basic Supplements Basic Mass 15lb, ChocolateBasic Supplements15 lbSold by bodybuilding.comGo to store$6.00/lb$89.99 per pack
- Mhp Up Your Mass Weight Gainer - 12lbMHP12 lbSold by bodybuilding.comGo to store$8.33/lb$99.99 per pack
- Vegan Mass Gainer Supplement | Naked Vegan Mass - 12LBNaked Nutrition12 lbGo to store$8.75/lb$104.99 per pack
- Serious Mass - 16 Servings (12 lb)Optimum Nutrition12 lbGo to store$9.58/lb$114.99 per pack
From 26 eligible products, each brand’s lowest price per lb.
Carb powders
All mass gainersPlain carbohydrate sources such as cream of rice and maltodextrin, mixed with protein powder.
- Nutricost Maltodextrin Powder - 8 lbsNutricost8 lbGo to store$5.25/lb$41.97 per pack
- Maltodextrin Powder - Powder / 5 Kilograms (11 lbs)BulkSupplements5 kgGo to store$10.79/lb$118.97 per pack
From 7 eligible products, each brand’s lowest price per lb.
Creatine
All creatine prices- Creatine Monohydrate (Micronized) Powder - Powder / 1 Kilogram (2.2 lbs)BulkSupplements1 kgLowest in 30 daysGo to store$13.59/lb$29.97 per pack
- Creatine Monohydrate Powder | Naked Creatine - 2.2LBNaked Nutrition2.2 lbGo to store$16.36/lb$35.99 per pack
- Creatine [+] - 80 Servings (1.58 lb)Optimum Nutrition1.58 lbGo to store$18.03/lb$28.49 per pack
- Creatine Monohydrate Powder - 17.64 oz CanisterOrgain17.64 ozGo to store$20.85/lb$22.99 per pack
- Nutricost Creatine Monohydrate Powder - 1 KGNutricost1 kgGo to store$21.31/lb$46.97 per pack
- Hi-Tech Pharma Creatine Monohydrate - 1000gHi-Tech Pharma1000 gSold by bodybuilding.comGo to store$22.66/lb$49.95 per pack
From 51 eligible products, each brand’s lowest price per lb.
Frequently asked questions
Mass gainer or protein powder?
If you struggle to gain weight, what's usually missing is calories; a gainer gives calories and protein together. If you already hit your protein target, a carb powder is the cheaper route.
Will a mass gainer make me fat?
A gainer is just calories. Calories beyond your needs are stored as fat whatever the source. Gaining about 0.5–1 lb a week is a sensible pace for most people.
Does creatine help you gain weight?
Creatine supports muscle gain and adds 2–4 lb of water weight in the first weeks. It doesn't replace a calorie surplus.












